top of page
KARLO ŠMIT

 

"Svi stari golubari sa kojima sam razgovarao složili su se da je po pričama koje su kao mladići slušali Karlo Šmit imao vrsne letače. Meni je o njemu pričao čika Mića - kaže Pera Miljković. Imao je arape i bozove, a živeo je na početku Fišeklijske ulice. Poreklom je bio švaba, ali od onih iz preka što su došli u vreme Marije Terezije. Golubove je zapatio još kao dete, a kad je izučio zanat došo je do tih arapa i bozova i to je držao sve do smrti."

 

Po priči starih golubara bili su to izuzetno lepi golubovi, sa duplim okvirima i jakim nozdrvama, svi kockoćubani. Moj stric Mića je imao Šmitove arape, pa sam ko mladić kod njega uživao gledajući ih. I bozovi su bili tako markantni, još lepši od ovih mojih. Ja sam među prvim golubovima imao baš te Šmitove od čika Miće. Izuzetno su lepo bacali krila, a to se onda cenilo. Kao jedan od najstarijih golubara često je dolazio kod čika Miće u kafanu na po rakijicu. Tu su se okupljali viđeni golubari, a često su držali i sastanke. Svi su se otimali oko Šmitovih arapa i bozova, jer su kad se ukrste davali odlične letače. Šmit je govorio: "Golub leti 2-3 meseca, a u dvorište ga gledaš 12 meseci, pa more da bude lep na prvo mesto da uživaš dok ga gledaš."

 

Kada je toliko ostario, da više nije mogao da brine o golubovima, odselio je negde preko kod rodbine i tamo odneo 2-3 para tih golubova, ostalo je rasprodao da kupi kartu za voz.

Jaca Naumović priča: "O Karlu Šmitu sam najviše čuo od čika Mute. On ga je izuzetno cenio, jer je voleo arape i bozove, a Smit je baš to držao. Sečam se arapa nozdrvaša kod Mute, zvao ga je "Šmit" a mi deca se smejemo kada Muta izgovara "Sit" umesto "Šmit". Ako su mu svi golubovi bili ko taj arap, onda ne znam šta mi danas držimo. Leteo je 4-5-6 sati, ali bio je ko isklesan od mermera. Svako pero na svom mestu, a nozdrve zabrekle iznad "bambus" kljuna, oči bele ukvirene duplom "ringlom" koja se sva nabrala. Kad guče visi mu guša, a raširi krila i podskoči, ko da ga sada vidim. Kasnije sam uspeo da kupim jedno mlado od tog arapa i neke špicaste tekirke bez ćube, bio je špic arap i najbolje mi je leteo. Ne zaboravi da su se onda golubovi hranili lebom, projom, šuljivom pšenicom i otpadom od kukuruza, bili su pušteni po ceo dan i tereni da lete cele godine. Ti bi golubovi, pod današnjim uslovima siguran sam leteli bar duplo duže."

 

I najmlađi od braće Bihel, Ernest Bihel je ponešto znao o Šmitu, pa kaže: "Andra je kao mlad upoznao Šmita i išao da gleda golubove, te nam često pričao o tim arapima. On je i zavoleo arape i bozove baš pored tih Karlovih golubova. Andra je pričao da su to bili ti stari arapi, kakvi su gajeni u Srbiji još pre Turaka..." Mića Miljković, kafedžija i vlasnik kafane "Žagubica" na uglu prekoputa podzemne garaže "kod Vuka" po pričama starih golubara, najbolje je poznavao Karla Šmita i poreklo njegovih golubova. Tamo, sve do pred I Svetski rat, Karlo je navraćao na "čašicu razgovora" te ga je uporni Mića ispitivao i beležio.

 

Njegov sinovac Pera Miljković kaže: "Karlo je te golubove dobio od gazde gde je učio zanat i zavoleo golubove. Gazda ih je kupio od nekog Srbina "Bandiste" što je držao golubove kod velike džamije. Pričalo se da je morao da drži samo arape i to krupne, te kada slete na džamiju, da hodža i efendije misle da su to vrane, a ne kaurski golubovi."

 

"Kako su njegovi golubovi sletali na minaret i balkon odakle hodža moli, poje i tu poganili, to bi Turci zabranili, a i ljuto kaznili Srbina, pa se on doseti, te počne gajiti samo te arape, za koje su Turci mislili da su vrane. Tako se pričalo, a šta je istina Bog Sveti zna... Te iste golubove je kupio i držao i neki Sreta Jevđenijević, poznati golubar pre onoga rata, pa Mile Lomić i Klonfer..." sve su to bili ti golubovi preko toga gazde iz Fišeklijske ulice kod Kalemegdana, a od kojega je i Karlo dobio golubove. Mnogi beogradski golubari, pre I Svetskog rata, su imali Karlove arape i bozove, te će se neki od njih preneti i posle rata, te namnožiti i učestvovati u formiranju Beogradskog visokoletača, kakvog danas imamo. Karlo je sa 2-3 para svojih golubova u dubokoj starosti, otišao u Bačku palanku ili Topolu i tamo mu se gubi trag.

bottom of page